Dzisiaj 28 Listopad 2022    |    Imieniny Jakub, Lesław, Zdzisław

Ogłoszenia duszpasterskie

31 Niedziela Zwykła – 30.10.2022 r.

 

1. W tę niedzielę 30.10 wizytuje naszą parafię ks. bp senior Antoni Długosz, który będzie na 2 mszach świętych o godz. 8:00 i 11:00. Na mszy świętej o 11:00 wybierzmuje grupę młodzieży. Po mszy świętej o 11:00 spotkanie w kościele z wszystkimi grupami, które działają w naszej parafii: Droga Neokatechumenalna, Rodzina Franciszkańska, Żywy Różaniec, ministranci, szafarze, Rada Duszpasterska, Rada Ekonomiczna.

2. Dziś taca ekonomiczna na malowanie kościoła.

3. W tym tygodniu namalowano trzecią ikonę: „Zdjęcie z krzyża”. Siódmego dnia, w szabat, Bóg odpoczął, ukończywszy wszystkie swoje dzieła. Gdy „szabat się rozjaśniał”, Chrystus został zdjęty z krzyża. Wypełnił wszystkie swoje dzieła i odpoczywa pogrążony we śnie śmierci. Jego ciało nosi znaki biczowania, ma otwarty bok, „są przebite Jego ręce i nogi” – ot słabość Boga, Jego odpowiedź na wszelkie cierpienie i wszelkie zło. Ciało to złożone w ofierze, otoczone jest głęboką czcią: św. Jan całuje rękę; Józef z Arymatei stojąc zwraca się w kierunku Chrystusa; głęboko pochylony nad Panem Nikodem obejmuje Jego stopy. Maryja trzyma na swoim łonie głowę Jezusa i z matczyną czułością opiera na niej twarz: dwa oblicza splatają się i łączą w jednym akcie miłości. Przeżywa ból z powagą i spokojem. Ona jedyna ma otwarte oczy; patrzy w niebo, Jej wzrok jest pełen wiary wznoszącej się ku Ojcu. Znajdująca się za Maryją grupa wstrząśniętych, pobożnych kobiet wyobraża dramat ludzkości przeżywany wobec pytań stawianych przez cierpienie, niesprawiedliwość i śmierć. Porzucone przed kamieniem grobowym płótno, w które zostanie owinięte ciało Jezusa, jest już zapowiedzią Jego zmartwychwstania. Centralnym i górującym nad całą ikoną elementem jest czarny, nagi krzyż, symbolizujący śmierć Chrystusa. Według tradycji jest on wezwaniem skierowanym do każdego chrześcijanina, aby na niego wszedł. Krzyż oczekuje na każdego z nas, abyśmy mogli pójść w ślady Sługi. Bóg przygotował go jako ołtarz, ażeby chrześcijanin – alter Christus – w każdym pokoleniu obwieszczał Misterium Paschalne.

3. W poniedziałek 31.10 – wieczorna msza o 18:00 będzie już z Uroczystości Wszystkich Świętych. We wtorek Uroczystość Wszystkich Świętych, msze o 8:00, 11:00 i 17:00. O 16:30 różaniec za zmarłych połączony z wypominkami oktawalnymi.

4. W pon. 31.10 ostatnie nabożeństwo różańcowe. Przez całą oktawę (od 1 do 8 listopada włącznie) będziemy modlić się na różańcu za zmarłych.

5. Od 1 do 8 listopada włącznie można zyskać codziennie odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy (choćby myślnie) za zmarłych. Odpust ten można ofiarować tylko za dusze w czyśccu cierpiące.

6. W środę 2.11 – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Msze święte będą o godz. 7:00 i 18:00. W tym dniu wierni mogą uzyskać (1 raz) odpust zupełny, który można ofiarować tylko za dusze w czyśccu cierpiące. W tym celu należy nawiedzić pobożnie kościół lub kaplicę publiczną (także półpubliczną, ale tylko ci, którzy z nich prawnie korzystają) i odmówić tam Ojcze nasz i Credo w stanie łaski uświęcającej, modlić się według intencji Ojca Świętego.

W Dzień Zaduszny po mszy o 18:00 będzie po kościele procesja za zmarłych.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota listopada. Wizyta u chorych w pierwszy piątek od godz. 8:30. Okazja do spowiedzi na mszach świętych.

8. W piątek 4.11 – Wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa. 19. Przyjmujemy na wypominki za zmarłych. Ofiary dobrowolne.

10. Sprzątanie kościoła: ul. Botaniczna 24. Bóg zapłać siostrom z II wspólnoty neokatechumenalnej za pomoc.

11. Zbiórka do puszek na ubogich.

12. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej, a przede wszystkim naszego tygodnika „Niedziela” wraz z dodatkiem. Dostępny tomik poetycki ks. proboszcza ze św. Antoniego w cenie 10 zł.

13. W sobotę imieniny obchodzi p. Elżbieta Kwiatkowska - nasza kościelna. Ogarnijmy ją naszą pamięcią w modlitwie.

14. Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej w przyszłą niedzielę 6.11 po sumie na salce parafialnej.

15. Ofiary na kościół złożyli:

  • Kasztanowa 8/10 – 100 zł.

Bóg zapłać!